CHP, İmamoğlu kararını verecek: Tamam mı devam mı…

İstanbul İl Başkanı’nın ve 196 kurultay delegesinin belirleneceği CHP İstanbul İl Kongresi yarın yapılacak. Değişim isteyenlerin adayı Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ve genel merkezin desteklediği eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat arasında gerçekleşecek il başkanlığı yarışı için iki taraf da iddialı olduklarını ifade ediyor. Kongrede seçilen aday, CHP’lilerin kiminle yola devam etmek istediğinin göstergesi olacak.

KILIÇDAROĞLU VE ÖZEL KATILMIYOR
CHP İstanbul İl Kongresi, yarın saat 08.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. 600’den fazla il delegesinin oy kullanacağı kongre öncesinde iki aday da yeterli sayıda imzayı toplayarak adaylığını kesinleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Meclis Grup Başkanı, Genel Başkan Adayı Özgür Özel’in katılmayacağı il kongresinde, Çelik ve Canpolat, çoğunluğun oyunu alarak il başkanlığını kazanmaya çalışacak.
Edinilen bilgiye göre, Canpolat’ı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra siyasi yasaklı hale geldiği için görevini bırakan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da destekliyor. Başta CHP Grup Başkanı Özgür Özel olmak üzere İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve parti yönetiminin değişmesi gerektiğini bildirenler ise Bahçelievler İl Başkanı Çelik’in yanında yer alıyor. Çelik’e, büyük kurultayda Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini kaydeden Erdoğan Toprak da destek veriyor.
İlçe başkanlarının çoğunluğunun katılımı ile adaylığını açıklayan Çelik, bu ilçelerin tamamının desteğini aldığını bildiriyor.
Geçen ay tamamlanan İstanbul ilçe kongrelerinde 39 ilçeden 14’üne yeni ilçe başkanları seçilirken bu kongrelerde belirlenen il delegelerinin ortak hareket etmeyebilecekleri öğrenildi. Delegelerden bir bölümünün hangi adayı destekleyeceği konusunda son kararını henüz vermediği kaydedildi.

DİVAN BAŞKANLIĞINA ‘ORTAK ADAY’
İl kongresi öncesinde kongre divan başkanlığı için de görüşmeler sürüyor. Edinilen bilgiye göre, il başkanlığı yarışının “başa baş” geçeceğinde hemfikir olan iki taraf da asıl yarışı burada verebilmek için divan başkanlığına ortak aday gösterme görüşünden yana. Anlaşma sağlanması durumunda, divan başkanlığı için ortak aday önerilecek.

YARIŞ BLOK LİSTEYLE ÇARŞAF LİSTE ARASINDA
Her iki tarafın da iddialı olduğu İstanbul İl Kongresi’nde yarışın blok liste ile yapılması konusunda ise tartışma yaşanmıyor. Büyük Kurultay’a delege sayısının fazlalığı nedeniyle damgasını vuracak olan İstanbul delegasyonunu firesiz kazanmak isteyen taraflar çarşaf liste kullanılmasını istemiyor.

İLÇELERİN SONUÇLARI DEĞİŞİMCİLER LEHİNE
Geçtiğimiz süreçte tamamlanan CHP İstanbul ilçe kongreleri İl Başkanlığı koltuğuna Ekrem İmamoğlu’na yakın bir adayın seçilme ihtimali ağırlık kazandı. Ekrem İmamoğlu ve değişimi destekleyen delege sayısı 345, Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen delege sayısı ise 250 oldu.

GENEL MERKEZİN KALELERİ YIKILDI
Değişimin öncüsü olan Ekrem İmamoğlu, İstanbul seçimleri için: “Adayı İstanbul ilçe başkanları belirlesin biz de destekleyelim” demişti. İstanbul delegasyon seçimleri sonrası değişim tarafı 345 delege ile yenilik destekçilerine fark attı.
Siyasi yasaklı olması sebebiyle il başkanlığı görevine devam edemeyeceği bilinen Canan Kaftancıoğlu ve genel merkezi destekleyen delegelerin kalesi sayılan ilçelerde değişim yaşandı.
Seçimlerde 600 delegenin 345’ini Ekrem İmamoğlu’nun öncülüğündeki değişim hareketi kazandı.
İstanbul’da; Kadıköy, Üsküdar, Küçükçekmece, Pendik, Bağcılar gibi büyük ilçelerde değişimciler genel merkezci adayları geride bıraktı.
Kurultay seçimlerine en çok delege gönderen ilçelerden biri olan Kadıköy’de Ali Narin yeniden aday olurken Canan Kaftancıoğlu ve Oğuz Kaan Salıcı’ya yakınlığı ile bilinen Dinç Çoban genel merkez adayı gösterilmişti. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın basın danışmanı Dinç Çoban, Ali Narin ile girdiği yarışı kaybetti. En fazla delege gönderen ilçelerden Kadıköy “Değişim” dedi.
Kongreye 30 il delegesi gönderen Küçükçekmece’de değişimi seçen Kemal Çebi ile Zeynel Emre’nin desteklediği aday Deniz Kaftancıoğlu yarıştı. Kaftancıoğlu’na büyük fark atan Kemal Çebi ve değişimci liste Küçükçekmece’nin galibi oldu.
Üsküdar’da ise delege listesi yarışında Canan Kaftancıoğlu ve Battal İlgezdi’nin desteklediği CHP Genel Başkan Yardımcı Eren Erdem’in avukatı Onur Cingil, İbrahim Çağlar Atalar ve değişim listesine yenildi.

İSTANBUL’DA DEĞİŞİM RÜZGARI
İstanbul’daki genel sonuçlar değerlendirildiğinde Kemal Kılıçdaroğlu ve yenilikçi tarafların listeleri delege seçimlerinde büyük bir yenilgi ile karşılaştı. İstanbul’daki seçim sonuçlarının genel dağılımı ise şöyle:
Ekrem İmamoğlu ve değişimi destekleyen delegeler : Kadıköy 34, Küçükçekmece 20, Kartal 22, Sarıyer 17, Üsküdar 17, Esenyurt 20, Beylikdüzü 17, Bahçelievler 18, Bağcılar 15, Arnavutköy 5, Başakşehir 12, Bayrampaşa 8, Beşiktaş 14, Beyoğlu 6, Çatalca 4, Çekmeköy 8, Esenler 8, Fatih 11, Gaziosmanpaşa 14, Güngören 4, Pendik 13, Silivri 8, Tuzla 10, Zeytinburnu 7 delege ile değişimi destekleyen ilçeler oldu.
Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve yeniliği destekleyen delegeler: Maltepe 26, Ataşehir 20, Eyüpsultan 16, Ümraniye 23, Adalar 5, Avcılar 15, Bakırköy 10, Beykoz 9, Büyükçekmece 11, Güngören 4, Kağıthane 15, Sultanbeyli 5, Sultangazi 13, Şişli 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x