DSÖ’den Gazze açıklaması: Ambulanslar yaralılara ulaşamıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in havadan ve karadan yoğun bombardımanı sonrası dün itibarıyla telefon ve internet erişiminin kesildiği abluka altındaki Gazze hakkında açıklama yaptı.

Ghebreyesus, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, “Gazze’ye yönelik yoğun bombardıman haberleri son derece üzüntü verici. Bu şartlar altında hastaların tahliyesi de güvenli bir sığınak bulmak da mümkün değil. Karartma, ambulansların yaralılara ulaşmasını da imkansız hale getiriyor” dedi.

‘ATEŞKES İÇİN ŞİMDİ HAREKETE GEÇİN’

Paylaşımında Gazze’deki sağlık çalışanları ve merkezleri hakkında da değerlendirmede bulunan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Çalışanlarımız ve sağlık tesislerine halen ulaşamıyoruz. Güvenliklerinden endişe duyuyoruz. DSÖ, ateşkes için ısrar etme gücü olan herkesi şimdi harekete geçmeye çağırıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, 27 Ekim Cuma akşamı bir açıklama yaparak ‘topyekûn abluka’ altındaki Gazze’ye yönelik kara operasyonlarını genişleteceklerini açıklamış, hemen ardından Gazze havadan ve karadan yoğun bombardımana maruz bırakılmıştı. Bu açıklamanın öncesinde de Gazze’deki internet ve telefon bağlantısının tamamen kesildiği bildirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x