Meteoroloji baharın geleceği tarihi açıkladı

Mart ayına girmemize rağmen güneşli ve sıcak bir baharı bir süre daha bekleyeceğiz. Meteorolojinin raporuna göre; Türkiye’de yağışlar bir süre daha devam edecek. Son tahminlerine göre bugün Türkiye’nin tamamı sağanak yağışların etkisi altında. 

Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize dışında tüm yurdun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

YURT GENELİ HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar olmak üzere; Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmir, Manisa, Antalya, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmezken yurt genelinde mevsim normalleri civarında, Doğu Anadolu’nun doğusunda yer yer mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güney, Karadeniz’de kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

AKOM’DAN İSTANBUL İÇİN AÇIKLAMA

İBB Afet Koordinasyon Merkezi ‘nden (AKOM) yapılan açıklamada, hava sıcaklıklarının 6 derece civarında seyrettiği kentte aralıklı sağanak geçişlerinin yaşandığı kaydedildi.

SICAKLIK 18 DERECEYE KADAR YÜKSELİYOR

AKOM’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

İstanbul’da hafta boyunca etkili olan soğuk ve yağışlı havanın Pazar günü itibariyle yerini güneşli bir gökyüzüne bırakacağı, sıcaklıkların önümüzedki hafta ortasına kadar artarak 18 dereceye kadar yükseleceği öngörülüyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 13

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 9 (Yağışların bu sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 15 (Yağışların, bu sabah ilk saatlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı 19

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 18 (Yağışların, öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmurlu 10

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 11

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 3

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x