Okullar sosyal sorumluluğa ağırlık verecek

EĞİTİM SERVİSİ – Öğrencilerin kendine, ailesine ve topluma karşı saygılı; toplumsal sorunlara duyarlı; doğaya ve çevreye, nesne ve eşyalara fayda ve estetik katacak; sorun çözen, iş birliği içinde çalışma becerisi gelişmiş; hayatını daha anlamlı ve değerli kılacak kişiler olarak yetişmeleri amacıyla hazırlanan yönergeyle, sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetlerin öğrencilerde etkili iletişim ve özgüveni geliştirmesi, bilimsel, eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi özendirmesi hedefleniyor.

Ayrıca yürütülecek sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetlerle öğrenciye liderlik, ekip içinde çalışma, koordinasyon gibi yetkinlikler de kazandırılacak. Yönergeye göre okullarda öğretmenler kurulu kararıyla “Sosyal Sorumluluk Kulübü” adı altında müstakil bir öğrenci kulübü de kurulabilecek.

En az 40 saat alınacak

Program kapsamında iş birliği yapılacak kurum ve kuruluşlar il/ilçe koordinatörler kurulunun teklifi ile valilik/kaymakamlıklarca belirlenecek. Öğrenciler, ortaöğretim süresi boyunca en az 40 saatlik sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetleri yerine getirecek. Mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında 20 saat olarak uygulanacak faaliyetler, puanla değerlendirilmeyecek ancak öğrencilerin mezuniyetlerinde belgelendirilecek ve öğrenci gelişim dosyasında yer alacak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x